800 plus na pół wyklucza preferencyjne rozliczenie. Nie ma znaczenia, kto zajmuje się dzieckiem
Do tej pory, mimo zasądzonej naprzemiennej opieki nad dzieckiem, rodzicowi samotnie zajmującemu się wychowaniem, należało się preferencyjne opodatkowanie.
Zgodnie jednak z najnowszymi interpretacjami Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jeżeli rodzice otrzymują po połowie świadczenie 800 zł, ani ojciec, ani matka nie mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia z PIT. Nie ma przy tym znaczenia, że jeden z rodziców w ogóle nie zajmuje się dzieckiem.
Podatkowa preferencja dla samotnych opiekunów budzi kontrowersje od dawna. Ostatnia zmiana, wprowadzona Polskim Ładem w 2022 r., wywołała dyskusję dotyczącą tego, co rozumie się przez opiekę naprzemienną w powiązaniu z pobieraniem świadczenia wychowawczego.
Jak podkreśla Anna Misiak, partner, doradca podatkowy w MDDP:
„W praktyce sytuacje bywają na pewno bardzo zróżnicowane, a interpretacje organu pokazują, że bardzo różnie można podejść do wykładni tego samego przepisu. Aktualne jego brzmienie nasuwa dość oczywisty wniosek – podział świadczenia wychowawczego pomiędzy obojga rodziców ma potwierdzać sprawowanie opieki naprzemiennej i wykluczać skorzystanie z podatkowej preferencji. Rodzicowi, który faktycznie samotnie wychowuje dziecko, nie pozostaje więc nic innego, jak przed sądem wykazać, że preferencja mu się należy”.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
800 plus na pół wyklucza preferencyjne rozliczenie. Nie ma znaczenia, kto zajmuje się dzieckiem – GazetaPrawna.pl.