3,2,1… Split payment
Wielkimi krokami zbliża się 1 lipca, a wraz z nim zaczną obowiązywać regulacje dotyczące mechanizmu podzielnej płatności (tzw. split payment). Istota mechanizmu sprowadza się do tego, że nabywca towarów lub usług będzie mógł wybrać czy dokona płatności w kwocie brutto na zwykły rachunek bankowy dostawcy, czy też, za pomocą specjalnego komunikatu przelewu, podzieli płatność w ten sposób, że wartość netto trafi na zwykły rachunek bankowy, natomiast wartość VAT wpłynie na wydzielony rachunek dostawcy, tzw. rachunek VAT. W czym tkwi więc „problem” – w tym że środkami z konta VAT nie można będzie dowolnie dysponować.
O zasadach i przepisach normujących działanie mechanizmu podzielonej płatności można pisać długie wypracowania, jednak w tym wpisie chciałbym skoncentrować się na czymś innym, a mianowicie na tym czy podatnicy, banki, a nawet organy są już przygotowane na tak istotne zmiany w funkcjonowaniu podatku VAT.
Spora część podatników może uważać, że problem w ogóle ich nie będzie dotyczyć, gdyż nie są oni skuszeni „licznymi korzyściami” związanymi z dokonywaniem płatności w systemie podzielonej płatności, a także ich kontrahenci wstępnie też nie mają takiego zamiaru. Nic jednak bardziej mylnego, gdyż trafnie proces wdrażania split payment opisała już Janka Fornalik, porównując go do mechanizmu działania kół zębatych. Już teraz firmy o zasięgu ogólnopolskim komunikują, że będą automatyzować systemy w celu ustalenia standardu dokonywania płatności wyłącznie w mechanizmie podzielonej płatności (np. Grupa Lotos). Działanie niektórych „dużych zębatek” może po prostu wymusić stosowanie tego mechanizmu w całej branży, a wtedy niezależnie od woli pozostałych podatników, wymuszone zostaną płatności w modelu split payment.
Co do banków to w większości przypadków rachunki VAT zostały już utworzone, tak samo jak komunikaty przelewów, praktyka jednak dopiero pokaże, czy wszystko będzie działać płynnie, a komunikaty przelewów będą prawidłowo rozdzielały płatności.
Również organy w niedługim czasie zostaną obarczone dodatkowym obowiązkiem, gdyż będą musiały weryfikować wnioski podatników w zakresie uwolnienia środków z rachunku VAT i będą miały na wydanie postanowienia lub decyzji (w przypadku negatywnej odpowiedzi) 60 dni. Całe szczęście w zakresie kontroli organy powinny mieć już narzędzie, które pozwoli im na automatyczną weryfikację rozliczeń VAT na podstawie plików JPK.
Podsumowując split payment już zaraz zacznie obowiązywać i warto zapoznać się z nowymi regulacjami i przeanalizować ich konsekwencje praktyczne, gdyż prędzej niż nam się zdaje możemy chcąc lub nie chcąc dokonywać i otrzymywać płatności w mechanizmie podzielonej płatności.