100% odliczenie VAT od samochodów odpłatnie udostępnianych pracownikom
NSA 4 września br. potwierdził możliwość skorzystania z pełnego prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami, które są odpłatnie udostępnianie pracownikom i parkowane w ich miejscu zamieszkania (wyrok o sygn. akt I FSK 1636/16).
W przywołanym wyroku podatnik, prowadzący działalności ochroniarską jak i w zakresie wynajmu samochodów wskazał, iż powierza pracownikom mobilnym samochody osobowe (inne niż samochody osobowe konstrukcyjnie przeznaczone do celów działalności gospodarczej) do celów służbowych jak i do celów prywatnych na podstawie umowy najmu. Przy czym wskazał, że ewidencja przejechanych kilometrów służbowych i prywatnych prowadzona jest za pomocą systemu GPS oraz spełniony jest szereg innych obowiązków dokumentacyjnych i ewidencyjnych uprawniających do pełnego prawa do odliczenia podatku VAT.
W takim stanie rzeczy podatnik uznał, iż będzie mu przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami. Stanowiska tego nie zaakceptował MF, uznając, iż w danej sytuacji nie będzie spełniona przesłanka wyłącznego wykorzystywania pojazdu do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Organ podatkowy uznał, iż prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi samochodami przysługiwałoby wówczas, gdyby samochody oddane zostałyby wyłącznie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, bez prawa wykorzystywania ich przez pracowników w inny sposób w prowadzonej działalności.
WSA uchylił zaskarżoną interpretację przyznając rację podatnikowi i stwierdzając jednocześnie, że skoro przedmiotem działalności gospodarczej podatnika jest ochrona osób i mienia, a także wynajem samochodów, to w istocie dane auto cały czas jest wykorzystywane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Przy czym raz następuje to w ramach głównej działalności spółki, tj. świadczenia usług ochrony osób i mienia, innym razem w ramach umowy najmu zawartej w ramach prowadzonej przez spółkę działalności w zakresie wynajmowania samochodów. W efekcie WSA uznał, że podatnik będzie w istocie wykorzystywał samochody tylko i wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, tzn. do realizacji zadań służbowych, jak i w ramach najmu.
NSA w ślad za WSA przyznał rację podatnikowi, uznając, iż prawo do 100% odliczenia podatku VAT w zakresie przejazdów z miejsca zamieszkania do pracy i z pracy do miejsca zamieszkania (tego dotyczył zarzut podniesiony przez organ) będzie przysługiwało pod warunkiem wprowadzenia odpłatności za przejazdy.
Dodatkowo NSA w uzasadnieniu ustnym wskazał, iż nie odniósł się do istotnej w jego ocenie kwestii tj. czy odpłatne udostępnianie samochodów pracownikom jest wykorzystywaniem ich wyłącznie w ramach działalności gospodarczej (nie było to objęte przedmiotem skargi).
Należy natomiast podkreślić, że aktualnie funkcjonuje w orzecznictwie NSA pogląd zgodnie z którym, definicji samochodu przeznaczonego wyłącznie do celów służbowych nie spełnia samochód osobowy, który jest wykorzystywany w prowadzonej działalności i dodatkowo odpłatnie udostępniany przez pracodawcę pracownikom do ich celów prywatnych na podstawie umowy najmu/dzierżawy. Taka teza, zdaniem NSA, znajduje oparcie w brzmieniu art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, z którego NSA wywodzi, że przekazanie pracownikom za odpłatnością samochodów przedsiębiorstwa do użytku osobistego pracowników nie zmienia tego, że są one używane „do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika”. Sądy podkreślają, że wynajem samochodów pracownikom może być potraktowany jako próba obejścia przepisów, w związku z czym wskazują, że istotna jest analiza czy najem samochodów pracownikom odbywa się po cenach rynkowych i na ile wpisuje się on w działalność podatnika. NSA w analizowanym wyroku nie odniósł się od ww. kwestii, z uwagi, iż nie były one objęte przedmiotem skargi. Niemniej jednak przedstawione rozstrzygnięcie należy uznać za jak najbardziej słuszne.