10 rzeczy o JPK_VAT, które trzeba wiedzieć!
Wczoraj upłynął termin na złożenie JPK_VAT za luty, pora więc podsumować wiedzę o JPK_VAT i jego zawartości. Warto również sprawdzić jakie dane kryją się w składanych JPK_VAT, gdyż podlegają one automatycznej weryfikacji przez urzędy skarbowe. Poniżej krótka ściągawka.
Czym jest plik JPK_VAT?
JPK VAT jest plikiem w formacie .xml zawierającym te same dane, które zawarte są w ewidencji prowadzonej przez podatnika VAT w celu właściwego rozliczenia podatku VAT, czyli w rejestrach VAT. Należy jednak zaznaczyć, iż ewidencja VAT prowadzona przez podatnika może zawierać szereg dodatkowych informacji np. o rodzaju świadczenia będącego przedmiotem wystawionej faktury lub informacji o kodzie podatkowym w ramach systemu podatnika, które nie będą uwzględnione w JPK_VAT. Plik JPK_VAT obejmuje jednolity, precyzyjnie wskazany zakres danych dla wszystkich podatników.
Czy JPK_VAT powinien uzgadniać się z deklaracją VAT-7?
Oczywiście. JPK_VAT stanowi odbicie ewidencji VAT na podstawie której wypełniana powinna być deklaracja VAT.
Czy JPK_VAT uwzględnia wszystkie faktury wystawione przez podatnika w danym miesiącu?
Niezupełnie. JPK_VAT powinien uwzględniać tylko te faktury, które dokumentują czynności dla których w danym okresie powstał obowiązek podatkowy. Nie powinno się więc uwzględniać faktur, które dokumentują czynności dla których obowiązek podatkowy powstał w miesiącu wcześniejszym lub późniejszym (co do zasady fakturę można wystawić 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usług lub do 15. dnia następującego miesiąca).
Czy w JPK_VAT są tylko faktury VAT?
W JPK_VAT mogą znajdować się również zapisy na podstawie innych dokumentów m.in. raportów kasowych i dokumentów wewnętrznych (np. dotyczących nieodpłatnego wydania towarów), o ile dokumentują powstanie obowiązku podatkowego, a więc JPK_VAT nie ogranicza się wyłącznie do faktur.
Jakie daty powinien zawierać JPK_VAT?
Wskazanie konkretnego momentu w czasie jest niezmiernie istotne dla prawidłowego rozliczania podatku VAT, dlatego w strukturze JPK_VAT uwzględnione zostały aż po dwie daty dla sekcji sprzedaży – data wystawienia dokumentu sprzedaży i data sprzedaży, oraz dla sekcji zakupów – data zakupu i data wpływu. Dodatkowo z pliku JPK można wyczytać jeszcze jedną datę – datę VAT poprzez określenie miesiąca, w którym zgodnie z plikiem powstał obowiązek podatkowy – tj. JPK_VAT za styczeń oznacza, że data VAT dla pozycji uwzględnionych w JPK to styczeń. Pozostaje jednak pytanie czy na podstawie wskazanych w pliku JPK_VAT danych, data VAT została określona prawidłowo, co w dużej części przypadków może sprowadzać się weryfikacji pozostałych dat. Niezmiernie istotne jest więc, aby wprowadzone dane były prawidłowe i zgodne z rzeczywistością.
Jakie dane o kontrahencie zawiera plik JPK?
Plik JPK_VAT zawiera szereg danych dotyczących kontrahenta w tym m.in. jego nazwę, numer za pomocą którego kontrahent jest identyfikowany na potrzeby VAT, a także jego adres. Dlatego też organy podatkowe mogą automatycznie weryfikować czy faktury, z których podatnik odlicza VAT, zostały wystawione przez czynnych podatników VAT.
Jakie dane o transakcji zawiera plik JPK?
Plik JPK_VAT zawiera dane pozwalające zakwalifikować zapis do właściwej kategorii zgodnie z deklaracją VAT (np. do świadczenia opodatkowanego poszczególnymi stawkami, eksportu, WDT, WNT).
Czy JPK zawiera opis transakcji?
Plik JPK_VAT nie zawiera opisów transakcji, a więc na podstawie JPK_VAT nie jesteśmy w stanie określić np. czy dana pozycja opodatkowana stawką 23% jest świadczeniem usług czy też dostawą towarów. Nie odnajdziemy też informacji o rodzaju świadczenia dla którego obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych, np. najem, usługi budowlane.
Czy JPK_VAT wskazuje wartości sprzedaży/zakupów w walucie oraz zastosowany kurs?
W JPK są przedstawione wyłącznie wartości w PLN nie ma więc kwot w walucie wykazanych na fakturze, ani zastosowanego kursu.
Czy można ująć w JPK_VAT jednym zapisem kilka faktur np. dokumentujących ten sam typ transakcji?
Jedna transakcja powinna odpowiadać tylko jednemu zapisowi w JPK_VAT.